
Xiaomi Redmi Book Pro 16 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$724.79 • Coming Soon • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Book Pro 16 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States starts from $724.79.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Xiaomi Redmi Book Pro 16 2024 Laptop (… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Xiaomi Redmi Book Pro 16 2024 Laptop (… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 32 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- Intel ARC Graphics
- 16 inches, 3072 x 1920 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
UPCOMING
Xiaomi Redmi Book Pro 16 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 32GB… Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 15.9 mmSlim
- 1.88 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 3072 x 1920 pixelsBest
- ~ 189 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 18 MB Cache
- Intel ARC Graphics Graphics
- 32 GB LPDDR5x RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Book Pro 16 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Honor MagicBook Pro 16 2025 Laptop (Intel Core Ultra 9-285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Xiaomi Redmi Book Pro 16 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Huawei MateBook X Pro 2024 Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-61-R9TR Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Xiaomi Redmi Book Pro 16 2024 Laptop (Intel Core Ultra 5/ 32GB… Full Specs
General
| Series | Redmi Book 16 Pro |
| Model | Xiaomi |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 354.98 x 247.95 x 15.9 mm |
| Weight | 1.88 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3072 x 1920 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 500nits, 100% DCI-P3 Color Gamut, Dolby Vision |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | USB-A 3.2 Gen1 × 2, USB-C × 2 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | 150mm × 95mm, Large - Size Touchpad |
| Inbuilt Microphone | 4 Microphones |
| Speakers | 2x 2W |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 Series 1 125H |
| Speed | 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 Series 1 |
| Model | 125H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel ARC Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 7467 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99 Wh Battery |
| Adapter Type | 140W GaN Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











