

Xiaomi RedmiBook Pro 15 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
$407.51 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi RedmiBook Pro 15 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $407.51.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$407.51
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i5 11300H
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Xiaomi RedmiBook Pro 15 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB S… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 19.9 mmThick
- 1.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 242 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 11300H
- 4 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 46 Wh BatteryGood
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Xiaomi RedmiBook Pro 15 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ008EIN Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)Xiaomi RedmiBook Pro 15 Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB S… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | RedmiBook |
| Model | RedmiBook Pro 15 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 363.8 x 243.5 x 19.9 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 242 PPI |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 81.8% Screen to Body ratio and DC Dimming |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 5 802.11ac (2x2) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 3 x USB Type-A, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 2 X USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 x USB 2.0 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | HD Camera |
| Keyboard | Chiclet keyboard with Scissor Mechanism, 1.5mm Key Travel |
| Touchpad | Multi-touch with support for Windows Precision drivers |
| Inbuilt Microphone | In-built Microphone |
| Speakers | 2 x 2W Stereo speaker |
| Sound | DTS Audio Processing |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 11300H |
| Speed | 4 x 3.1 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 11300H |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 46 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
| Battery Details | 46WHr |
Extra
| Included Software | MS Office |
| Sales Package | Laptop, Adaptor, Power Cord, User Manual |
| Other Features | Realtek ALC256, TPM 2.0 Security Chip |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











