


7Hz Salnotes Zero Type-C Wired Earphones
$26.58 • View Prices • By Generic
7Hz Salnotes Zero Type-C Wired Earphones price in United States starts from $26.58.
- Share
$26.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 108dB/V@1kHz Sensitivity
7Hz Salnotes Zero Type-C Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 108dB/V@1kHz Sensitivity
General
| Brand | Linsoul |
| Model | 7Hz Salnotes Zero |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Type | Type-C Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Forward/Backward Track |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | 0.78mm 2-Pin Detachable Earbud |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 108dB/V@1kHz |
| Frequency Response | 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 7HZ Salnotes Zero, Standard 2pin Cable With Type-C Termination, 5 Pairs Of Silicone Eartips, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
7Hz Salnotes Zero Type-C Wired Earphones Price History
You can check the price history of 7Hz Salnotes Zero Type-C Wired Earphones below. The current price is $2,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

7Hz Salnotes Zero Type-C Wired Earphones vs 7Hz x Crinacle Zero 2 Wired Earphones
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












