




Acer FreeBeats Wireless Headphones
$16.19 • View Prices • By Acer
Acer FreeBeats Wireless Headphones price in United States starts from $16.19.
- Share
$16.19
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Acer FreeBeats Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Acer |
| Model | FreeBeats (ACHP100) |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 225 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Easy Pairing, Array Sound Holes, Skin Friendly Silicone, Adaptive Ear Shell, Stainless Steel Telescopic Head Beam |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | Stereo Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery Capacity | 300 mAh |
| Battery Life | 20 hours |
| Charging Time | 2.5 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Acer FreeBeats Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Acer FreeBeats Wireless Headphones below. The current price is $1,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














