



Acer Nitro Wired Gaming Headphones
$10.53 • View Prices • By Acer
Acer Nitro Wired Gaming Headphones price in United States starts from $10.53.
- Share
$10.53
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 3.5mm Jack Cord
- Deep Bass
Acer Nitro Wired Gaming Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 3.5mm Jack Cord
- Deep Bass
General
| Brand | Acer |
| Model | Nitro |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Type | 3.5mm Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Additional Features | RGB Lighting |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, User Manual, Warranty Card |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Acer Nitro Wired Gaming Headphones Price History
You can check the price history of Acer Nitro Wired Gaming Headphones below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













