
Altec Lansing AL-HP-11 Wireless Headphones
$47.55 • View Prices • By Altec Lansing
Altec Lansing AL-HP-11 Wireless Headphones price in United States starts from $47.55.
- Share
$47.55
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Altec Lansing AL-HP-11 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Altec Lansing |
| Model | AL-HP-11 |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset, Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 800 mAh |
| Battery | Lithium Battery |
| Battery Life | 88 hours |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
Altec Lansing AL-HP-11 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Altec Lansing AL-HP-11 Wireless Headphones below. The current price is $4,500. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










