

Amazon Echo Buds True Wireless Earbuds (2nd Gen)
$72.78 • Out Of Stock • By Amazon
Amazon Echo Buds True Wireless Earbuds (2nd Gen) price in United States starts from $72.78.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$72.78
Search
Features
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 5.7 mm Driver
OUT OF STOCK
Amazon Echo Buds True Wireless Earbuds (2nd Gen) Specs
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 5.7 mm Driver
General
| Brand | Amazon |
| Model | Echo Buds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Alexa-Enabled, Quick Charge (15 min =120 min ) |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 5.7 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Active Noise Cancellation |
Extra
| Sales Package | Echo Buds, Charging Case, 4 Pairs of Ear Tips, 2 Pairs of Wing Tips, USB-C Cable, and Quick Start Guide. |
Power Features
| Battery | 15 hours With Charging Case |
| Battery Life | 5 hours (ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











