



AmazonBasics Pro Series ANC Wireless Headphones
$16.96 • View Prices • By AmazonBasics
AmazonBasics Pro Series ANC Wireless Headphones price in United States starts from $16.96.
- Share
$16.96
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
AmazonBasics Pro Series ANC Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | AmazonBasics |
| Model | Pro Series ANC |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | ANC On/Off, Volume +/- |
| Music Controls | Play/Pause |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, LED Indicator, Multi Device Connectivity, Lag Free Sound, Adjustable Headband |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Bass Boosted Drivers |
| Active Noise Cancellation | Yes, Hybrid ANC |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphones, Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
| Other | Polyurethane (PU) And Plastic Material |
Power Features
| Battery Life | 28 hours (ANC Off) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
AmazonBasics Pro Series ANC Wireless Headphones Price History
You can check the price history of AmazonBasics Pro Series ANC Wireless Headphones below. The current price is $1,609. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

AmazonBasics Pro Series ANC Wireless Headphones vs boAt Rockerz 551 ANC Wireless Headphones
AmazonBasics Pro Series ANC Wireless Headphones vs Hammer Bash Max Wireless Headphones
AmazonBasics Pro Series ANC Wireless Headphones vs Noise 4 Wireless Headphones
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













