




AmazonBasics Pro Series True Wireless Earbuds
$13.35 • View Prices • By AmazonBasics
AmazonBasics Pro Series True Wireless Earbuds price in United States starts from $13.35.
- Share
$13.35
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
- 55 hours Battery Life with Case
AmazonBasics Pro Series True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
- 55 hours Battery Life with Case
General
| Brand | AmazonBasics |
| Model | Pro Series |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 60 x 46 x 22 mm |
| Weight | 46 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Smart Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Type-C Charging, Low Latency mode, LED Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, Additional Eartips, User Guide |
Power Features
| Battery Life | 55 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
AmazonBasics Pro Series True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of AmazonBasics Pro Series True Wireless Earbuds below. The current price is $1,289. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














