



Ambrane Stringz-03 Type-C Wired Earphones
$3.18 • View Prices • By Ambrane
Ambrane Stringz-03 Type-C Wired Earphones price in United States starts from $3.18.
- Share
$3.18
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- Type-C Jack Cord
- Inline Remote
Ambrane Stringz-03 Type-C Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- Type-C Jack Cord
- Inline Remote
General
| Brand | Ambrane |
| Model | Stringz 03 |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Length | 1.2 m |
| Cord Type | Type-C Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Controls | Multi Functional Button |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 x Earphone, 1 x Warranty Card, 1 x User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 6 months |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Ambrane Stringz-03 Type-C Wired Earphones Price History
You can check the price history of Ambrane Stringz-03 Type-C Wired Earphones below. The current price is $299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Ambrane Stringz-03 Type-C Wired Earphones vs Portronics Conch Theta C Wired Earphones
Ambrane Stringz-03 Type-C Wired Earphones vs pTron Pride Joy Type-C Wired Earphones
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













