

Apple AirPods Pro 2
$249 • View Prices • By Apple
Apple AirPods Pro 2 is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a Custom High-Excursion Apple Driver driver. It offers up to 6 hours per earbud and 30 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple AirPods Pro 2 price in United States is $249. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 30 hours Battery Life with Case
Apple AirPods Pro 2 Specs
Group: $200 to $300
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 30 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Apple |
| Model | AirPods Pro 2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 21.8 x 30.9 x 24 mm |
| Weight | 50.8 g (With Case), 5.3 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Dual beamforming mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Swipe up/down to adjust volume |
| Music Controls | Press once to play/pause media, Press twice to skip forward, Press three times to skip backward, Press and hold to switch between listening modes |
| Call Controls | Press once to answer a call/mute/unmute, Press twice to end a call |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP54 Rated, H2 Chip with Voice Isolation, USB-C Charging, Automatic Switching, Transparency mode, Conversation Awareness, Personalized Volume, Adaptive EQ |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Type | Custom High-Excursion Apple Driver |
| Noise Reduction | Loud Noise Reduction |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Personalized Spatial Audio with dynamic head tracking |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, MagSafe Charging Case (USB‑C) with speaker and lanyard loop, Silicone ear tips (four sizes: XS, S, M, L), USB‑C Charge Cable |
| Other | Dual beamforming microphones, Inward-facing microphone, Skin-detect sensor, Motion-detecting accelerometer, Speech-detecting accelerometer |
Power Features
| Battery | 5 min Charge= 1 hour of Listening time |
| Battery Life | 30 hours with Case (ANC Off) 6 hours (Earbuds with ANC Off) |
Apple AirPods Pro 2 Prices
6% (price increased by $15 in one month)
Apple AirPods Pro 2 Price History
You can check the price history of Apple AirPods Pro 2 below. The current price is $249. Over the past month, there has been a increase of $15 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














