




Asus ROG Cetra True Wireless Earbuds
$99.99 • View Prices • By Asus
Asus ROG Cetra True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 10 mm Neodymium Magnet driver. It offers up to 5.5 hours per earbud and 27 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Water Resistant, Deep Bass and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Cetra True Wireless Earbuds price in United States is $99.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Asus ROG Cetra True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Asus |
| Model | ROG Cetra |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 52 g (With Case), 5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Low Latency, LED Lighting |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Neodymium Magnet |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Support SBC & AAC Audio Codec |
Extra
| Sales Package | 1x Asus ROG Earbuds, 2 pairs of eartips, 60cm charging cable, Quick Start guide |
Power Features
| Battery | Lithium Ion |
| Battery Life | 27 hours with Case (ANC Off) 5.5 hours (Earbuds with ANC Off) 21.5 hours with Case (ANC On) 4.5 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Asus ROG Cetra True Wireless Earbuds Prices
8% (price dropped by $8 in one month)
Asus ROG Cetra True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Asus ROG Cetra True Wireless Earbuds below. The current price is $99.99. Over the past month, there has been a decrease of $8 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















