





Asus ROG Fusion II 500 Wired Gaming Headphones
$232.85 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Fusion II 500 Wired Gaming Headphones price in United States starts from $232.85.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$232.85
Search
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- Inline Remote
OUT OF STOCK
Asus ROG Fusion II 500 Wired Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- Inline Remote
General
| Brand | Asus |
| Model | ROG Fusion II 500 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 310 g |
| Cord Length | 1.5 m |
Features
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Controller, Mic On/Off |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | RGB Lighting, Connectivity: USB-C / USB-A / 3.5 mm |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | ASUS Essence |
| Noise Reduction | AI Noise Cancelation |
| Other Features | Virtual 7.1 Surround Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Cables, Additional Earcups, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















