


Atom Birth of Innovation Theta TG11 True Wireless Earbuds
$16.71 • Out Of Stock • By Atom
Atom Birth of Innovation Theta TG11 True Wireless Earbuds price in United States starts from $16.71.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$16.71
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
OUT OF STOCK
Atom Birth of Innovation Theta TG11 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Atom-Birth of Innovation |
| Model | Theta TG11 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play, Next/Previous Track |
| Call Controls | Accept/Hold/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Type-C Fast Charging, 60ms Low Latency, Dual Mode, LED Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | Yes |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Earbuds, User Manual, Type-C USB cable, Charging case |
Power Features
| Battery Life | 21 hours (With Case) 6 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1 hour (Case) |
Warranty
| Warranty | 6 months |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Apple AirPods Pro 2 vs Tozo A2 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












