


Audio Technica ATH-M20xBT Wireless Headphones
$83.46 • Out Of Stock • By Audio Technica
Audio Technica ATH-M20xBT Wireless Headphones price in United States starts from $83.46.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$83.46
Search
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 5 Hz (Min) - 32 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
OUT OF STOCK
Audio Technica ATH-M20xBT Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 5 Hz (Min) - 32 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Audio Technica |
| Model | ATH-M20xBT |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 216 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Dual Pairing, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 36 ohm |
| Sensitivity | 100 dBmW |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 32 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic drivers |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, USB charging cable (30cm USB Type-A / USB Type-C), Audio cable (1.2m/ f3.5mm stereo mini-plug), Pouch |
Power Features
| Power Input | DC 3.7V |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 60 hours |
| Charging Time | 4 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












