
Audio Technica ATH-P1 Wired Headphones
$14.95 • Out Of Stock • By Audio Technica
Audio Technica ATH-P1 Wired Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 28 mm Dynamic driver. Notable features include Sweat Proof and 3.5mm Connector Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$14.95
Search
Audio Technica ATH-P1 Wired Headphones price in United States is $14.95. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 30 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 28 mm Driver
- 24 ohm Impedance
- 93dB Sensitivity
- 3.5mm Connector Cord
OUT OF STOCK
Audio Technica ATH-P1 Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 30 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 28 mm Driver
- 24 ohm Impedance
- 93dB Sensitivity
- 3.5mm Connector Cord
General
| Brand | Audio Technica |
| Model | ATH-P1 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 55 g |
| Cord Type | 3.5mm Connector |
Features
| Additional Features | Cushioned Ear Pads, Adjustable Headband, Lightweight Design |
Sound Features
| Impedance | 24 ohm |
| Sensitivity | 93dB |
| Frequency Response | 30 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 28 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, 3.3' cable with 3.5 mm stereo mini-plug, 1/4" (6.3 mm) phone plug adapter |
Audio Technica ATH-P1 Wired Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











