
Awei AT33 Wireless Gaming Headphones
$47.54 • Coming Soon • By Awei
Awei AT33 Wireless Gaming Headphones price in United States starts from $47.54.
- Share
This is an Upcoming Headphone And Earphone.
Awei AT33 Wireless Gaming Headphones is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Awei AT33 Wireless Gaming Headphones is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 100 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
UPCOMING
Awei AT33 Wireless Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 100 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Awei |
| Model | AT33 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 181 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Button Control |
| Additional Features | EQ mode, Type-C Charging, LED Battery Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 120±3dB |
| Frequency Response | 100 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 400 mAh |
| Battery Life | 40 hours |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











