
Bang & Olufsen Beoplay Portal Wireless Headphones
$956.25 • View Prices • By Bang & Olufsen
Bang & Olufsen Beoplay Portal Wireless Headphones price in United States starts from $956.25.
- Share
$956.25
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
Bang & Olufsen Beoplay Portal Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 22 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Bang & Olufsen |
| Model | Beoplay Portal (Xbox Edition) |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 282 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Volume Up/Down |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, Dual Connectivity, App Controlled, Transparency Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Sensitivity | 95dB @ 1kHz / 1 mW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 22 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Electro-Dynamic Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes, ANC |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphones, Charging Cable, User Manual, Warranty Documents |
Power Features
| Power Input | DC-5V |
| Battery Capacity | 1200 mAh |
| Battery | Lithium-Ion |
| Battery Life | 42 hours (ANC Off) |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Bang & Olufsen Beoplay Portal Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Bang & Olufsen Beoplay Portal Wireless Headphones below. The current price is $90,226. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










