




Baseus Bass BC1 True Wireless Earbuds
$56.79 • View Prices • By Baseus
Baseus Bass BC1 True Wireless Earbuds price in United States starts from $56.79.
- Share
$56.79
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
Baseus Bass BC1 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
General
| Brand | Baseus |
| Model | Bass BC1 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 55 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Precision Button Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, LED Indicator, Type-C Charging, Baseus App Support, 60ms Low Latency, Multipoint Connection, Stable Fit (Anti-Drop Curved Clip), AI-Boosted Clarity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | Audio Codec: SBC, AAC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 500 mAh (Case), 40 mAh Per Earbud |
| Battery | 15 min Charge= 2 hour of Playtime |
| Battery Life | 38 hours (With Case) 7.5 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
Baseus Bass BC1 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Baseus Bass BC1 True Wireless Earbuds below. The current price is $5,484. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Baseus Bass BC1 True Wireless Earbuds vs Xiaomi Redmi Buds 8 Lite
Baseus Bass BC1 True Wireless Earbuds vs Xiaomi Redmi Buds 5 True Wireless Earbuds
Baseus Bass BC1 True Wireless Earbuds vs Realme Buds Air 8 Pro
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














