



Baseus Bass BH1 NC Wireless Headphones
$140.46 • View Prices • By Baseus
Baseus Bass BH1 NC Wireless Headphones price in United States starts from $140.46.
- Share
$140.46
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
Baseus Bass BH1 NC Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Baseus |
| Model | Bass BH1 NC |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 143 x 187 x 81 mm |
| Weight | 235 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 5 mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Volume Up/Down |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | 38ms Low Latency, Type-C Charging, Multipoint Connectivity, Transparency Mode, Baseus App Support, Adjustable Headband, Resilient Cushion. 120° Rotatable Earcups, AI-Powered Voice Boost, Real Time ANC Algorithm, Balanced Dual Chamber Acoustic Design |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Active Noise Cancellation | Yes, 45dB-Adaptive ANC |
| Other Features | Audio Codec: SBC, AAC, LDAC |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 600 mAh |
| Battery | 10 min Charge= 10 hour of Playtime |
| Battery Life | 80 hours (ANC Off) 55 hours (ANC On) |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
Baseus Bass BH1 NC Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Baseus Bass BH1 NC Wireless Headphones below. The current price is $13,445. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













