





Beats Solo Buds TWS Earbuds
$59.99 • View Prices • By Beats
Beats Solo Buds TWS Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It offers up to 18 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Beats Solo Buds TWS Earbuds price in United States is $59.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 18 hours Battery Life with Case
- Deep Bass
- Sweat Proof
Beats Solo Buds TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 18 hours Battery Life with Case
- Deep Bass
- Sweat Proof
General
| Brand | Beats |
| Model | Solo Buds |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 35 x 24 x 66 mm |
| Weight | 33.4 g (With Case), 5.7 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Hey Siri |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Single Multifunction Button per Side |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, One Touch Pairing, Find My Device, Class 1 Bluetooth |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
Extra
| Sales Package | Beats Solo Buds earbuds, Carrying case, Ear tips with four size options (XS, S, M, L), Warranty card |
| Other | Buds Dimension [19mm (H) x 18.5mm (W) x 20.5mm (D)] |
Power Features
| Battery | 5 min Charge= 1 hr Playtime |
| Battery Life | 18 hours (With Case) |
Beats Solo Buds TWS Earbuds Prices
14% (price dropped by $9 in one month)
Beats Solo Buds TWS Earbuds Price History
You can check the price history of Beats Solo Buds TWS Earbuds below. The current price is $59.99. Over the past month, there has been a decrease of $9 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















