




Belkin SoundForm Adapt Wireless Headphones
$57.99 • Out Of Stock • By Belkin
Belkin SoundForm Adapt Wireless Headphones is a Wired & Wireless Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 65 hours battery life. Notable features include Microphone, ENC, Sweat Proof, Deep Bass and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$57.99
Search
Belkin SoundForm Adapt Wireless Headphones price in United States is $57.99. The lowest price is available at Newegg.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
OUT OF STOCK
Belkin SoundForm Adapt Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Belkin |
| Model | SoundForm Adapt |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Intuitive Touch Control, flip-to-mute function |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | LED indicator, Multipoint Connectivity, USB-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | High-fidelity Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, USB-C to USB-C cable, Audio cable with 3.5mm connectors |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 65 hours |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Belkin SoundForm Adapt Wireless Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















