






Belkin SoundForm Bolt True Wireless Earbuds
$19.95 • Out Of Stock • By Belkin
Belkin SoundForm Bolt True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 6 mm Dynamic driver. It offers up to 9 hours per earbud and 28 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$19.95
Search
Belkin SoundForm Bolt True Wireless Earbuds price in United States is $19.95. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
OUT OF STOCK
Belkin SoundForm Bolt True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
General
| Brand | Belkin |
| Model | SoundForm Bolt |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 43.8 g (With Case), 5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Dual mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Volume Control, Pause/Play/Skip Track |
| Call Controls | Answer/Reject calls |
| Additional Features | IPX4 Rated, LED Battery Indicator, Type-C Charging, Dual-Device Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Sensitivity | 98dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | Belkin Signature Sound |
Extra
| Sales Package | SoundForm Bolt Wireless Earbuds, Charging Case, USB-A to USB-C Cable, Quick Start Guide |
Power Features
| Battery Capacity | 300 mAh (Case), 45 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 28 hours (With Case) 9 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Belkin SoundForm Bolt True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















