




Belkin SoundForm Inspire Wired Headphones
$30.99 • View Prices • By Belkin
Belkin SoundForm Inspire Wired Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass, Inline Remote and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Belkin SoundForm Inspire Wired Headphones price in United States is $30.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 3.5mm & Type-C Connector Cord
- Inline Remote
Belkin SoundForm Inspire Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 3.5mm & Type-C Connector Cord
- Inline Remote
General
| Brand | Belkin |
| Model | SoundForm Inspire |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Type | 3.5mm & Type-C Connector |
Features
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Boom mic |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Mutable boom mic, Safe sound 85 dB volume limiter |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | Belkin Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset, 3.5mm to USB-C audio adapter |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Belkin SoundForm Inspire Wired Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Belkin SoundForm Inspire Wired Headphones Price History
You can check the price history of Belkin SoundForm Inspire Wired Headphones below. The current price is $30.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















