




Belkin SoundForm Inspire Wireless Headphones
$39.87 • View Prices • By Belkin
Belkin SoundForm Inspire Wireless Headphones is a Wired & Wireless Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 35 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass, Foldable and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Belkin SoundForm Inspire Wireless Headphones price in United States is $39.87. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Belkin SoundForm Inspire Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Belkin |
| Model | SoundForm Inspire |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Boom mic |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Mutable boom mic, Safe sound 85 dB volume limiter, Type-C Charging, Multi Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | Belkin Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset, USB-C to USB-C cable, Audio cable with 3.5mm connectors |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 35 hours |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Belkin SoundForm Inspire Wireless Headphones Prices
14% (price increased by $6 in one month)
Belkin SoundForm Inspire Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Belkin SoundForm Inspire Wireless Headphones below. The current price is $39.87. Over the past month, there has been a increase of $6 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















