






Belkin SoundForm Isolate Wireless Headphones
$37.7 • View Prices • By Belkin
Belkin SoundForm Isolate Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 60 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass, Foldable and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Belkin SoundForm Isolate Wireless Headphones price in United States is $37.7. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Belkin SoundForm Isolate Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Belkin |
| Model | SoundForm Isolate |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Dimensions | 168 x 82 x 187 mm |
| Weight | 160 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 5 mic |
| Controls | ANC Button, Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, Multipoint Device Connection, Adjustable Height, LED Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, Hybrid ANC |
| Other Features | Belkin Signature Sound |
Extra
| Sales Package | SoundForm Headphones, 4 ft./1.2m USB-C to USB-C cable, 4 ft./1.2m audio cable with 3.5mm connectors |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 60 hours (ANC Off) |
Belkin SoundForm Isolate Wireless Headphones Prices
18% (price dropped by $7 in one month)
Belkin SoundForm Isolate Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Belkin SoundForm Isolate Wireless Headphones below. The current price is $37.7. Over the past month, there has been a decrease of $7 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















