




Belkin SoundForm Mini Wireless Headphones
$24.5 • View Prices • By Belkin
Belkin SoundForm Mini Wireless Headphones is a Wired & Wireless On the Ear Headphone. It has a 40 mm driver. It offers up to 30 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass, Inline Remote and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Belkin SoundForm Mini Wireless Headphones price in United States is $24.5. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Belkin SoundForm Mini Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Belkin |
| Model | SoundForm Mini |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Micro USB Charging, 3.5mm Jack Wired Connection |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Noise Reduction | Maximum volume of 85dB protects kids’ ears |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Micro USB Charging Cable, AUX Cable, Fun stickers |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 30 hours |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Belkin SoundForm Mini Wireless Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Belkin SoundForm Mini Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Belkin SoundForm Mini Wireless Headphones below. The current price is $24.5. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















