



Belkin SoundForm Motion True Wireless Earbuds
$33.78 • View Prices • By Belkin
Belkin SoundForm Motion True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 12 mm driver. It offers up to 9 hours per earbud and 33 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, ENC, Voice Assistant, Wireless Charging and Sweat Proof.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Belkin SoundForm Motion True Wireless Earbuds price in United States is $33.78. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Belkin SoundForm Motion True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Promate |
| Model | SoundForm Motion |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 mic, 2 per Earbud |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Intuitive Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Battery Indicator, Quick Pairing, Type-C Charging, MultiPoint Connection, EQ modes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Noise Reduction | High-Fidelity Audio |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Wireless Charging Case, USB-C cable, 3 pairs of silicone ear tips (S,M, L), Quick start guide, Regulatory information |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 1 hour of Playtime |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 33 hours (With Case) 9 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Belkin SoundForm Motion True Wireless Earbuds Prices
2% (price dropped by $1 in one month)
Belkin SoundForm Motion True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Belkin SoundForm Motion True Wireless Earbuds below. The current price is $33.78. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















