




Belkin Soundform Rise True Wireless Earbuds
$39.98 • View Prices • By Belkin
Belkin Soundform Rise True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 6 mm Dynamic driver. It offers up to 7 hours per earbud and 31 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, ENC, Wireless Charging, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Belkin Soundform Rise True Wireless Earbuds price in United States is $39.98. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Belkin Soundform Rise True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Belkin |
| Model | Soundform Rise |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 mic, 2 per earbud |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Indicator, Type-C Charging, Mono & Stereo mode, Dual Connect Technology |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, 3 sizes silicone ear tips |
Power Features
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 31 hours (With Case) 7 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Belkin Soundform Rise True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Belkin Soundform Rise True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Belkin Soundform Rise True Wireless Earbuds below. The current price is $39.98. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















