

Beyerdynamic DT 770 Pro 250 Ohm Studio Headphones (Limited Edition)
$169.99 • Out Of Stock • By Beyerdynamic
Beyerdynamic DT 770 Pro 250 Ohm Studio Headphones (Limited Edition) is a Wired Over the Ear Headphone. Notable features include Sweat Proof, Deep Bass and gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$169.99
Search
Beyerdynamic DT 770 Pro 250 Ohm Studio Headphones (Limited Edition) price in United States is $169.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 250 ohm Impedance
- gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) Cord
- Deep Bass
- Sweat Proof
OUT OF STOCK
Beyerdynamic DT 770 Pro 250 Ohm Studio Headphones (Limited Edi… Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 250 ohm Impedance
- gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) Cord
- Deep Bass
- Sweat Proof
General
| Brand | Beyerdynamic |
| Model | DT 770 Pro 250 Ohm (Limited Edition) |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 270 g |
| Cord Length | 3 m |
| Cord Type | gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) |
Features
| Microphone | No |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 250 ohm |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) |
| Noise Reduction | 96db (Nominal sound pressure level) |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Jack Adapter 6.35 mm, Protective Case |
Beyerdynamic DT 770 Pro 250 Ohm Studio Headphones (Limited Edi… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












