



Beyerdynamic DT 770 Pro 250 Ohm Studio Headphones
$199.99 • View Prices • By Beyerdynamic
Beyerdynamic DT 770 Pro 250 Ohm Studio Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. Notable features include Sweat Proof, Deep Bass and gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Beyerdynamic DT 770 Pro 250 Ohm Studio Headphones price in United States is $199.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 250 ohm Impedance
- gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) Cord
- Deep Bass
- Sweat Proof
Beyerdynamic DT 770 Pro 250 Ohm Studio Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 250 ohm Impedance
- gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) Cord
- Deep Bass
- Sweat Proof
General
| Brand | Beyerdynamic |
| Model | DT 770 Pro 250 Ohm |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 270 g |
| Cord Length | 3 m |
| Cord Type | gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) |
Features
| Microphone | No |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 250 ohm |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) |
| Noise Reduction | 96db (Nominal sound pressure level) |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Jack Adapter 6.35 mm, Protective Case |
Beyerdynamic DT 770 Pro 250 Ohm Studio Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Beyerdynamic DT 770 Pro 250 Ohm Studio Headphones Price History
You can check the price history of Beyerdynamic DT 770 Pro 250 Ohm Studio Headphones below. The current price is $179.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















