

Beyerdynamic DT 770 Pro 32 Ohm Studio Headphones (Limited Edition)
$199.99 • Out Of Stock • By Beyerdynamic
Beyerdynamic DT 770 Pro 32 Ohm Studio Headphones (Limited Edition) is a Wired Over the Ear Headphone. Notable features include Sweat Proof, Deep Bass and gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$199.99
Search
Beyerdynamic DT 770 Pro 32 Ohm Studio Headphones (Limited Edition) price in United States is $199.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 32 ohm Impedance
- gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) Cord
- Deep Bass
- Sweat Proof
OUT OF STOCK
Beyerdynamic DT 770 Pro 32 Ohm Studio Headphones (Limited Edit… Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 32 ohm Impedance
- gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) Cord
- Deep Bass
- Sweat Proof
General
| Brand | Beyerdynamic |
| Model | DT 770 Pro 32 Ohm (Limited Edition) |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 270 g |
| Cord Length | 1.6 m |
| Cord Type | gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) |
Features
| Microphone | No |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) |
| Noise Reduction | 96dB (Nominal sound pressure level) |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Jack Adapter 6.35 mm, Carrying Bag |
Beyerdynamic DT 770 Pro 32 Ohm Studio Headphones (Limited Edit… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












