



Beyerdynamic DT 770 Pro 32 Ohm Studio Headphones
$179.99 • View Prices • By Beyerdynamic
Beyerdynamic DT 770 Pro 32 Ohm Studio Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. Notable features include Sweat Proof, Deep Bass and gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Beyerdynamic DT 770 Pro 32 Ohm Studio Headphones price in United States is $179.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 32 ohm Impedance
- gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) Cord
- Deep Bass
- Sweat Proof
Beyerdynamic DT 770 Pro 32 Ohm Studio Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 32 ohm Impedance
- gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) Cord
- Deep Bass
- Sweat Proof
General
| Brand | Beyerdynamic |
| Model | DT 770 Pro 32 Ohm |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 270 g |
| Cord Length | 1.6 m |
| Cord Type | gold Plated stereo jack plug (3. 5 mm) and 1/4" Adapter (6. 35 mm) |
Features
| Microphone | No |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) |
| Noise Reduction | 96dB (Nominal sound pressure level) |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Jack Adapter 6.35 mm, Carrying Bag |
Beyerdynamic DT 770 Pro 32 Ohm Studio Headphones Prices
10% (price dropped by $18 in one month)
Beyerdynamic DT 770 Pro 32 Ohm Studio Headphones Price History
You can check the price history of Beyerdynamic DT 770 Pro 32 Ohm Studio Headphones below. The current price is $179.99. Over the past month, there has been a decrease of $18 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















