




Beyerdynamic DT 770 Pro X Studio Headphones
$229.99 • Out Of Stock • By Beyerdynamic
Beyerdynamic DT 770 Pro X Studio Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. Notable features include Deep Bass and Detachable, (3.5 mm & 6.35 Adapter) Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$229.99
Search
Beyerdynamic DT 770 Pro X Studio Headphones price in United States is $229.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 48 ohm Impedance
- Detachable, (3.5 mm & 6.35 Adapter) Cord
- Deep Bass
OUT OF STOCK
Beyerdynamic DT 770 Pro X Studio Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 48 ohm Impedance
- Detachable, (3.5 mm & 6.35 Adapter) Cord
- Deep Bass
General
| Brand | Beyerdynamic |
| Model | DT 770 Pro X |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 305 g |
| Cord Type | Detachable, (3.5 mm & 6.35 Adapter) |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 48 ohm |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Noise Reduction | Passive Noise Cancellation |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphones, 6.35mm Jack Adapter, 3m Mini-XLR Cable, Drawstring Bag |
Beyerdynamic DT 770 Pro X Studio Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired EarphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















