


Beyerdynamic DT 990 Pro 250 ohm Studio Headphones (Limited Edition)
$189.99 • Out Of Stock • By Beyerdynamic
Beyerdynamic DT 990 Pro 250 ohm Studio Headphones (Limited Edition) is a Wired Over the Ear Headphone. Notable features include Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$189.99
Search
Beyerdynamic DT 990 Pro 250 ohm Studio Headphones (Limited Edition) price in United States is $189.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 250 ohm Impedance
- Deep Bass
OUT OF STOCK
Beyerdynamic DT 990 Pro 250 ohm Studio Headphones (Limited Edi… Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 250 ohm Impedance
- Deep Bass
General
| Brand | Beyerdynamic |
| Model | DT 990 Pro 250 ohm (Limited Edition) |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 250 g |
| Cord Length | 3 m |
Features
| Microphone | No |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 250 ohm |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) |
| Noise Reduction | 96dB (Nominal sound pressure level) |
Extra
| Sales Package | 1 U Beyerdynamic DT 990 PRO Headphone, Jack Adapter 6.35 mm, Drawstring Bag |
| Magnet Type | Neodymium |
Beyerdynamic DT 990 Pro 250 ohm Studio Headphones (Limited Edi… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













