


Beyerdynamic DT 990 Pro 250 ohm Studio Headphones
$179.99 • View Prices • By Beyerdynamic
Beyerdynamic DT 990 Pro 250 ohm Studio Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. Notable features include Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Beyerdynamic DT 990 Pro 250 ohm Studio Headphones price in United States is $179.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 250 ohm Impedance
- Deep Bass
Beyerdynamic DT 990 Pro 250 ohm Studio Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 250 ohm Impedance
- Deep Bass
General
| Brand | Beyerdynamic |
| Model | DT 990 Pro 250 ohm |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 250 g |
| Cord Length | 3 m |
Features
| Microphone | No |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 250 ohm |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) |
| Noise Reduction | 96dB (Nominal sound pressure level) |
Extra
| Sales Package | 1 U Beyerdynamic DT 990 PRO Headphone, Jack Adapter 6.35 mm, Drawstring Bag |
| Magnet Type | Neodymium |
Beyerdynamic DT 990 Pro 250 ohm Studio Headphones Prices
10% (price dropped by $18 in one month)
Beyerdynamic DT 990 Pro 250 ohm Studio Headphones Price History
You can check the price history of Beyerdynamic DT 990 Pro 250 ohm Studio Headphones below. The current price is $179.99. Over the past month, there has been a decrease of $18 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















