


Beyerdynamic DT 990 Pro 80 ohm Studio Headphones (Limited Edition)
$169.99 • Out Of Stock • By Beyerdynamic
Beyerdynamic DT 990 Pro 80 ohm Studio Headphones (Limited Edition) is a Wired Over the Ear Headphone. Notable features include Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$169.99
Search
Beyerdynamic DT 990 Pro 80 ohm Studio Headphones (Limited Edition) price in United States is $169.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 80 ohm Impedance
- Deep Bass
OUT OF STOCK
Beyerdynamic DT 990 Pro 80 ohm Studio Headphones (Limited Edit… Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 80 ohm Impedance
- Deep Bass
General
| Brand | Beyerdynamic |
| Model | DT 990 Pro 80 ohm (Limited Edition) |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 250 g |
| Cord Length | 3 m |
Features
| Microphone | No |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 80 ohm |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) |
| Noise Reduction | 96dB (Nominal sound pressure level) |
Extra
| Sales Package | 1 U Beyerdynamic DT 990 PRO Headphone, Jack Adapter 6.35 mm, Drawstring Bag |
| Magnet Type | Neodymium |
Beyerdynamic DT 990 Pro 80 ohm Studio Headphones (Limited Edit… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired EarphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













