


Beyerdynamic DT 990 Pro 80 ohm Studio Headphones
$169.99 • Out Of Stock • By Beyerdynamic
Beyerdynamic DT 990 Pro 80 ohm Studio Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. Notable features include Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$169.99
Search
Beyerdynamic DT 990 Pro 80 ohm Studio Headphones price in United States is $169.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 80 ohm Impedance
- Deep Bass
OUT OF STOCK
Beyerdynamic DT 990 Pro 80 ohm Studio Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) Frequency Response
- 80 ohm Impedance
- Deep Bass
General
| Brand | Beyerdynamic |
| Model | DT 990 Pro 80 ohm |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 250 g |
| Cord Length | 3 m |
Features
| Microphone | No |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 80 ohm |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 35 kHz (Max) |
| Noise Reduction | 96dB (Nominal sound pressure level) |
Extra
| Sales Package | 1 U Beyerdynamic DT 990 PRO Headphone, Jack Adapter 6.35 mm, Drawstring Bag |
| Magnet Type | Neodymium |
Beyerdynamic DT 990 Pro 80 ohm Studio Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













