



Beyerdynamic DT 990 Pro X Studio Headphones
$229.99 • View Prices • By Beyerdynamic
Beyerdynamic DT 990 Pro X Studio Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a Dynamic Driver driver. Notable features include Deep Bass and Detachable, (3.5 mm & 6.35 Adapter) Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Beyerdynamic DT 990 Pro X Studio Headphones price in United States is $229.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 48 ohm Impedance
- Detachable, (3.5 mm & 6.35 Adapter) Cord
- Deep Bass
Beyerdynamic DT 990 Pro X Studio Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 5 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 48 ohm Impedance
- Detachable, (3.5 mm & 6.35 Adapter) Cord
- Deep Bass
General
| Brand | Beyerdynamic |
| Model | DT 990 Pro X |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 292 g |
| Cord Type | Detachable, (3.5 mm & 6.35 Adapter) |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 48 ohm |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Type | Dynamic Driver |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphones, 6.35mm Jack Adapter, 3m Mini-XLR Cable, Drawstring Bag |
Beyerdynamic DT 990 Pro X Studio Headphones Prices
5% (price increased by $12 in one month)
Beyerdynamic DT 990 Pro X Studio Headphones Price History
You can check the price history of Beyerdynamic DT 990 Pro X Studio Headphones below. The current price is $229.99. Over the past month, there has been a increase of $12 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















