



Blaupunkt BTW300 Xtreme True Wireless Earbuds
$15.57 • View Prices • By Blaupunkt
Blaupunkt BTW300 Xtreme True Wireless Earbuds price in United States starts from $15.57.
- Share
$15.57
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 150 hours Battery Life with Case
Blaupunkt BTW300 Xtreme True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 150 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Blaupunkt |
| Model | BTW300 Xtreme |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad AI Mic |
| Voice Assistant | Yes, Ok Google/Hey Siri |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Play/Pause |
| Call Controls | Answer/Hold/Reject |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging Port, Low Latency Gaming Mode, TurboVolt Charging, LED Battery Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, Warranty Manual |
Power Features
| Battery Capacity | 800 mAh (Case) |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 150 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Blaupunkt BTW300 Xtreme True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Blaupunkt BTW300 Xtreme True Wireless Earbuds below. The current price is $1,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













