






boAt Airdopes 101v2 True Wireless Earbuds
$10.17 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 101v2 True Wireless Earbuds price in United States starts from $10.17.
- Share
$10.17
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
- 35 hours Battery Life with Case
boAt Airdopes 101v2 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
- 35 hours Battery Life with Case
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 101v2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 45 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Additional Features | IPX4 Rated, Half In-Ear Buds, IWP Technology, with Flex-Fit Ear Tips 50ms Latency Beast Mode, Type-C Charging, LED Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, ENx Technology With Dual Mics |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Pair of Earbuds, 1 Unit Case, 1 Unit Type - C Cable, User Manual, 3 Units Extra Earmuffs |
Power Features
| Battery Capacity | 300 mAh (Case), 30 mAh Per Earbud |
| Battery | 10 Mins Charge = 120 Minutes of Playtime |
| Battery Life | 35 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case), 40 min (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 101v2 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 101v2 True Wireless Earbuds below. The current price is $979. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 101v2 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 131 Gen 2 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 101v2 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes Alpha True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 101v2 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 138 Gen 2 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 101v2 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes Joy True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 101v2 True Wireless Earbuds vs Mivi Duopods Blaze True Wireless Earbuds
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















