




boAt Airdopes 111v2 True Wireless Earbuds
$12.42 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 111v2 True Wireless Earbuds price in United States starts from $12.42.
- Share
$12.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
boAt Airdopes 111v2 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 111v2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Apple, Android, Windows |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Low Latency Beast Mode, Type-C Charging, Dual EQ modes, Multi Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Pair of Earbuds, 1 Unit Case, 1 Unit Type - C Cable, 1 Unit Smart Guide 3 Units Extra Earmuffs |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 120 min Playback |
| Battery Life | 50 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 111v2 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 111v2 True Wireless Earbuds below. The current price is $1,199. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 111v2 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes Prime 513 ANC True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 111v2 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 301 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 111v2 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes Prime 701 ANC True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 111v2 True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 111v2 True Wireless Earbuds vs GoBoult Z40 V2.0 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 111v2 True Wireless Earbuds vs Boult Audio Z40 Pro True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














