


boAt Airdopes 115 True Wireless Earbuds
$8.42 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 115 True Wireless Earbuds price in United States starts from $8.42.
- Share
$8.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
- Deep Bass
boAt Airdopes 115 True Wireless Earbuds Specs
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
- Deep Bass
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 115 |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, ASAP Charge (10 Mins = 180 Mins ) |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | ENx Technology, Low Latency Beast Mode |
Power Features
| Battery | 24 hours With Charging Case |
| Charging Time | 1.5 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
boAt Airdopes 115 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 115 True Wireless Earbuds below. The current price is $799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












