






boAt Airdopes 141 Pro Buds
$13.72 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 141 Pro Buds price in United States starts from $13.72.
- Share
$13.72
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
boAt Airdopes 141 Pro Buds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 141 Pro Buds |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Apple, Android, Windows |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 65ms Low Latency Beast Mode, Type-C Charging, LED Battery Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Pair of Earbuds, 1 Unit Case, 1 Unit Type - C Cable, 1 Unit Smart Guide 3 Units Extra Earmuffs |
Power Features
| Battery Capacity | 650 mAh (Case), 40 mAh Per Earbud |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 60 hours (With Case) |
| Charging Time | 2.5 hours (Case), 30 min (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 141 Pro Buds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 141 Pro Buds below. The current price is $1,300. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 141 Pro Buds vs boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 Pro Buds vs boAt Airdopes 311 Pro True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 Pro Buds vs boAt Airdopes Alpha Gen 2 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 Pro Buds vs boAt Airdopes 219 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 Pro Buds vs boAt Airdopes Prime 700 ANC True Wireless Earbuds
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















