



boAt Airdopes 161 Pro True Wireless Earbuds
$15.66 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 161 Pro True Wireless Earbuds price in United States starts from $15.66.
- Share
$15.66
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
boAt Airdopes 161 Pro True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 161 Pro |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Type-C Charging, 60ms Low Latency Beast Mode, Dual Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, User Manual, Warranty Card, Type-C Charging Cable |
Power Features
| Battery Capacity | 380 mAh (Case), 35 mAh Per Earbud |
| Battery | Lithium |
| Battery Life | 50 hours (With Case) 10 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case), 30 min (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 161 Pro True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 161 Pro True Wireless Earbuds below. The current price is $1,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 161 Pro True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 161 ANC True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













