



boAt Airdopes 191 ANC True Wireless Earbuds
$17.58 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 191 ANC True Wireless Earbuds price in United States starts from $17.58.
- Share
$17.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
boAt Airdopes 191 ANC True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 191 ANC |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 45 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 65ms Low Latency, Transparent Case, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 32dB |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Pair of Earbuds, 1 Unit Case, 1 Unit Type - C Cable, 1 Unit User Manual, 1 Unit Warranty Card, 1 Unit Catalogue, 1 Unit FAQ Card |
Power Features
| Battery Capacity | 400 mAh (Case), 45 mAh Per Earbud |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 60 hours with Case (ANC Off) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 191 ANC True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 191 ANC True Wireless Earbuds below. The current price is $1,657. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 191 ANC True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes Prime 701 ANC True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 191 ANC True Wireless Earbuds vs Noise Buds N1 Pro True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 191 ANC True Wireless Earbuds vs Noise Buds VS102 Pro True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 191 ANC True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 280 ANC True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 191 ANC True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 161 ANC Elite True Wireless Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













