




boAt Airdopes 207 True Wireless Earbuds
$27.4 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 207 True Wireless Earbuds price in United States starts from $27.4.
- Share
$27.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
boAt Airdopes 207 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 207 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Smart Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Instant Pairing, Type-C Fast Charge, IPX5 Rated, 50ms low latency |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | ENx Technology |
| Other Features | BEAST Mode |
Extra
| Sales Package | User Manual, Airdopes 141, Warranty Card, Additional Earbuds, Charging Cable |
Power Features
| Battery Capacity | 320 mAh (Case), 35 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 50 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.4 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 207 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 207 True Wireless Earbuds below. The current price is $2,599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














