



boAt Immortal 201 True Wireless Earbuds
$15.86 • View Prices • By boAt
boAt Immortal 201 True Wireless Earbuds price in United States starts from $15.86.
- Share
$15.86
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
boAt Immortal 201 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | boAt |
| Model | Immortal 201 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, ENx Technology |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 40ms Low Latency, ASAP Charge, Type-C Charging, Blazing RGB LED Lighting |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Additional Ear Tips, Charging Cable, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Battery Life | 40 hours (With Case) 10 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Immortal 201 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Immortal 201 True Wireless Earbuds below. The current price is $1,498. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Immortal 201 True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes Drift True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













