






Bose QuietComfort Wireless Headphones
$199 • View Prices • By Bose
Bose QuietComfort Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It offers up to 24 hours battery life. Notable features include Microphone.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Bose QuietComfort Wireless Headphones price in United States is $199. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.1
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 24 hours Battery Life
Bose QuietComfort Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.1
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 24 hours Battery Life
General
| Brand | Bose |
| Model | QuietComfort |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Dimensions | 156.97 x 195.07 x 80.01 mm |
| Weight | 235.87 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Audio Cable With In-Line Mic |
| Controls | Built-in Voice Control |
| Additional Features | Quiet Mode, Aware Mode, Customizable Listening Modes, Removable Cushion, Wind Block, Adjustable EQ, Bose SimpleSync, Bluetooth Multipoint |
Sound Features
| Noise Reduction | Legendary Noise Cancellation |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | High-Fidelity Audio |
Extra
| Sales Package | Headphones, Carry Case, 3.5 mm to 2.5 mm Audio Cable, USB-C (A to C) Cable (12 Inch), Safety Sheet |
| Other Controls | Customize with Bose App |
Power Features
| Battery Life | 24 hours (ANC Off) |
| Charging Time | 2.5 hours |
Bose QuietComfort Wireless Headphones Prices
33% (price dropped by $66 in one month)
Bose QuietComfort Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Bose QuietComfort Wireless Headphones below. The current price is $199. Over the past month, there has been a decrease of $66 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















