



Corsair Virtuoso Max Wireless Gaming Headphones
$199.99 • Out Of Stock • By Corsair
Corsair Virtuoso Max Wireless Gaming Headphones is a Wireless Over the Ear Headphone. It has a 50 mm Graphene Driver driver. It offers up to 60 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$199.99
Search
Corsair Virtuoso Max Wireless Gaming Headphones price in United States is $199.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 15.24 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
OUT OF STOCK
Corsair Virtuoso Max Wireless Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 15.24 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
General
| Brand | Corsair |
| Model | Virtuoso Max |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 412 g |
Features
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Range | 15.24 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Controller |
| Additional Features | Omni-directional Microphone, LED Lighting, Multi Device Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 118dB (+/-3dB) |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Graphene Driver |
| Noise Reduction | Dolby Atmos Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Detectable Omni-Directional mic, Wireless Receiver, Type-A to Type-C Cable |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 15 min Charge= 6 Hrs of Play |
| Battery Life | 60 hours |
Corsair Virtuoso Max Wireless Gaming Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














